Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

dystans tresc

Ludwik Wincenty Gadomski

urodził się w Warszawie. Jest artystą malarzem, rysownikiem (także rysunków satyrycznych i komiksów), grafikiem, plakacistą i ilustratorem książek.

Studiował malarstwo na ASP w Warszawie i Belgradzie. Od 1966 roku mieszka i tworzy w Belgradzie. Drugą połowę lat osiemdziesiątych spędził w Rzymie.

Malarstwo i rysunek zajmują szczególne miejsce w jego twórczych pasjach, a pobyt we Włoszech przyczynił się do poszerzenia źródeł jego inspiracji. Zaowocował też indywidualną wystawą malarstwa w Rzymie.

Prace Ludwika Wincentego Gadomskiego znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Serbii, Słowenii, we Włoszech, w Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie i w Polsce. Jego prace zakupili m. in. rektorat Uniwersytetu Belgradzkiego i rada miejska Belgradu.

Twórczość Ludwika Wincentego Gadomskiego najcelniej scharakteryzował pisarz i krytyk
Jovica Acin:

„Gadomski szuka czegoś określonego, jego obrazy tego nie kryj±. świadczy o tym także wyrafinowana wrażliwość kolorystyczna, lojalność wobec figuratywności i wyciszony humor, wciśnięty między sny a świat rzeczywisty – a także wnikliwe spojrzenie, pogłębione elementami symbolicznymi. Całość dodatkowo podkreślają znakomite studia technik i materiałów,
w których wszystko wydaje się naturalne”

Najważniejsze wystawy indywidualne:

1971 – Dom Omladine, Belgrad

1986 – Kulturni Centar, Belgrad

1989 – Spazio Visivo, Rzym

1991 – Galerija Stara Kapetanija, Belgrad

1991 – Teatar Bojan Stupica, Belgrad

1995 – Galerija sopoćanska vidjenija, Novi Pazar

1995 – Centar za kulturu, Rożaje

2004 – Galerija New Moment, Belgrad

2006 – Muzeum Ras, Novi Pazar

Ponadto brał udział w licznych wystawach zbiorowych (w tym w wystawie rysunków w Foligno we Włoszech).

 

dziecko

DZIECKO

 

dziecko 01

lwg n 18 m

lwg n 08 m

         
         
pusty_paski.jpg